±‡İçİmİzDeKi KaRaNLık!‡±
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İnsan Felsefesi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
calypso_
KaranlığıGördüm
KaranlığıGördüm
calypso_

Kadın Yay Keçi
Yaş : 32 Kayıt tarihi : 10/12/08 Mesaj Sayısı : 22 Nerden :

İnsan Felsefesi Vide
MesajKonu: İnsan Felsefesi İnsan Felsefesi I_icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 8:36 pm

19. yüzyılın ikinci yarısında felsefe insana, onun varlık yapısında ortaya çıkan fenomenlere, soru ve sorunlara, insanın dünyadaki yerine, dünya ile olan ilişkilerine ve diğer varlıklarla (canlılarla) kendisi arasındaki farklılığın neliğini ve nasıllığını yeniden sorgulamaya yöneldi. Sanki bir anlamda kendisini unutan insan şimdi yeniden kendisini bulmaya çalışıyor.

İşte insana, kendisiyle birlikte ortaya çıkan fenomenlere, soru ve sorunlara yönelen felsefenin bu dalına “felsefi antropoloji” diyoruz. Felsefi antropolojinin ülkemizdeki en önemli temsilcisi Prof. Dr. Takiyettin Mengüşoğlu bu alanda yaptığı çalışmalarını iki kitapta topladı. Ilk kitap Felsefi Antropologi-Insanın Varlık Yapısı ve Nitelikleri adıyla 1971 de yayımlanmıştır. İnsan ve Dünya, Hayvan ve Çevre-Insan ve Hayvanda Ortaya Çıkan Karşıt Fenomenler adını taşıyan ikinci kitabın basım tarihi 1979’dur. Daha sonra bu iki kitap, yazarın insana ilişkin görüşünün bir bütünlük içinde kavranması açısından birleştirilmiş ve İnsan Felsefesi adıyla 1988de ikinci kez yayımlanmıştır.
Mengüşoğlu’nun felsefi antropolojisi daha ilerde göreceğimiz felsefi antropolojik teorilerden iki temel farkla ayrılır. Bu farklardan birisi Mengüşoğlu’ya göre insan somut bir bütünlük olarak algılanmalıdır. Bir başka dile getirişle Mengüşoğlu için insanın düalitesi söz konusu olamaz ve olmamalıdır; çünkü bu bilimsel sonuçlara da ters düşer. İkinci fark ise şurada ortaya çıkar: insan ve diğer canlı varlıklar arasındaki yapısal, niteliksel fark, insanı oluşturan ve aynı zamanda insan tarafından gerçekleştirilen varlık koşullarında ve varlık koşullarıyla kavranılmalıdır.

Takiyettin Mengüşoğlu'nun Felsefeye Giriş adlı kitabını felsefeyle ilgilenen anck nereden baslayacagını bilmeyen tüm arkadaslara tavsiye eDerim..
calypso_ ; Kullanıcısının İmzası
hikayeci25
Banlandı
Banlandı
hocamaniac hikayeci25

Erkek Kova Köpek
Yaş : 41 Kayıt tarihi : 06/11/08 Mesaj Sayısı : 448 Nerden : bulgurludan

İnsan Felsefesi Vide
MesajKonu: Geri: İnsan Felsefesi İnsan Felsefesi I_icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 8:40 pm

teşekkürler paylaşımın için ezgicim Smile
hikayeci25 ; Kullanıcısının İmzası
DarkDeath
†▼♣ Ölü.Üye♣▼†
†▼♣ Ölü.Üye♣▼†
DarkDeath

Kadın Terazi Keçi
Yaş : 116 Kayıt tarihi : 07/11/08 Mesaj Sayısı : 500 Nerden :

İnsan Felsefesi Vide
MesajKonu: Geri: İnsan Felsefesi İnsan Felsefesi I_icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 8:49 pm

güzel paylaşım teşekkürler ezgi=))
DarkDeath ; Kullanıcısının İmzası
calypso_
KaranlığıGördüm
KaranlığıGördüm
calypso_

Kadın Yay Keçi
Yaş : 32 Kayıt tarihi : 10/12/08 Mesaj Sayısı : 22 Nerden :

İnsan Felsefesi Vide
MesajKonu: Geri: İnsan Felsefesi İnsan Felsefesi I_icon_minitimeÇarş. Ara. 10, 2008 9:21 pm

reja edrm arkdslar=)
calypso_ ; Kullanıcısının İmzası
UyanıkceseT
KaranlığaGirdim
KaranlığaGirdim
Pisiko//deli UyanıkceseT

Kadın Kova At
Yaş : 33 Kayıt tarihi : 02/12/08 Mesaj Sayısı : 174 Nerden : istanbul

İnsan Felsefesi Vide
MesajKonu: Geri: İnsan Felsefesi İnsan Felsefesi I_icon_minitimePaz Ara. 14, 2008 12:28 pm

Gerçekten çözümlenemeyen bir felsefe.. Teşekkürler Ezgi (=
UyanıkceseT ; Kullanıcısının İmzası

İnsan Felsefesi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası